UWAGA - zmiana organizacji ruchu w Kobylnicy!

28.11.23

W związku z realizacją kontraktu: Budowa wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy w ciągu drogi powiatowej nr 2407P Koziegłowy - Swarzędz w zamian za likwidację przejazdu kolejowo - drogowego kat. A w km 7,532 linii kolejowej nr 353, w ramach projektu POIIŚ 5.1-35 PN. poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap III" w systemie "Projektuj i Buduj" Wykonawca zadania firma Strabag Sp. z o.o. informuje, że z dniem 30.11.2023 r. zostanie całkowicie zamknięta możliwość przejścia pieszych przez przejazd kolejowy w ciągu ulicy Swarzędzkiej. Ruch pieszy odbywać się będzie tunelem zgodnie ze schematem. Natomiast ruch kołowy na drugą stronę przejazdu kolejowego nie ulegnie zmianie - jest poprowadzony objazdem przez ulicę Polną i Krótką do ulicy Dworcowej i dalej do przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Szkolnej.

Strabag Sp. z o.o.

Wiadomość podana za stroną UMiG Swarzędz

W niedzielne popołudnie 19 listopada 2023 roku w świetlicy wiejskiej w Kobylnicy odbył się koncert Piotra Kuźniaka, wokalisty, aranżera i multiinstrumentalisty. Publiczność jak zwykle dopisała, świetlica była wypełniona po brzegi. Był to koncert pełen radości i wspólnych śpiewów niezapomnianych przebojów Krzysztofa Krawczyka.

Sołtys Kobylnicy

Zimowe utrzymanie dróg

17.11.23

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu informuje, iż zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2023/2024 na terenie miasta i gminy Swarzędz będzie realizowane w następujący sposób:

1) Dla drogi krajowej nr 92 - "akcję zima" prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych  i Autostrad nr tel.: 61 866 58 34 (Osoba dyżurująca całodobowo).

2) Dla drogi wojewódzkiej nr 194 - "akcję zima" prowadzi Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w  Poznaniu, RDW Gniezno nr tel.: 61 225 84 27, tel. 690 541 082.

 • ul. Gnieźnieńska (Bogucin, Janikowo, Wierzenica)
 • ul. Poznańska (Kobylnica, Uzarzewo)

3) Dla dróg powiatowych na terenie gminy Swarzędz (wg poniższego zestawienia) „akcję zima"     prowadzi Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu: nr tel.: 508 236 315 (osoba dyżurująca całodobowo)

na terenie miasta Swarzędz:

 • ul. Rabowicka

na terenie gminy Swarzędz:

 • ul. Średzka/ul. Kórnicka/ul. Tulecka (była droga nr 433)
 • 2407P - Koziegłowy-Swarzędz
 • 2408P - Wierzonka-Pobiedziska
 • 2410P - Swarzędz-Środa Wielkopolska
 • 2435P - Swarzędz-Biskupice
 • 2436P - Swarzędz-Sarbinowo
 • 2437P - Biskupice-Paczkowo
 • 2439P - Paczkowo-Trzek
 • 2512P - ul. Rabowicka

4) Dla dróg gminnych

W sezonie 2023/2024 zimowe utrzymanie przejezdności ulic na terenie miasta i gminy Swarzędz prowadzone będzie przez firmę: PROJEKT-BRUK RAFAŁ KOWALCZYK, Łubowo 92B, 62-260 Łubowo.

Przyjmowanie zgłoszeń zimowego utrzymania

1) Z ramienia UMiG Swarzędz zgłoszenia przyjmować będą:

Poniedziałek w godz. 8:00 – 16:00

Wtorek – Piątek w godz. 7:30 – 15:30

Wydział Infrastruktury Drogowej
Alicja Smelka
Anna Nowomiejska
nr tel.: 61 65 12 409, 61 65 14 067
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poza godzinami pracy Urzędu oraz w soboty, niedziele i święta Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej
nr tel.: 500 250 998

Poniedziałek – Piątek w godz. 6:00 – 22:00

Straż Miejska
tel. interwencyjny 61 65 10 986

2) W przypadku przyjęcia zgłoszenia przez Straż Miejską, bądź na podstawie obserwacji dokonanych w terenie przez pracowników jednostki, należy przekazać zgłoszenie do wspomnianych wyżej jednostek, zgodnie z przedstawionym harmonogramem.

Opracowany plan obejmuje wykaz poszczególnych ulic miasta i gminy Swarzędz, objętych zimowym utrzymaniem z podziałem na 4 standardy utrzymania zimowego. Poniżej przedstawiono szczegółowy zakres:

Standard I (sieć priorytetowa) - drogi i ulice (stanowiące główne szlaki komunikacyjne), którymi odbywa się ruch komunikacji autobusowej oraz teren utwardzonych przystanków autobusowych; obejmuje on:

 • posypywanie profilaktyczne przed wystąpieniem zjawiska śliskości zimowej
 • w przypadku wystąpienia nagłego bądź niespodziewanego zjawiska, przystąpienie do akcji odśnieżania i usuwania śliskości zimowej winno mieć miejsce w czasie do 25 minut odmomentu wydania polecenia telefonicznego przez Zamawiającego bądź jednostki przezniego upoważnionego.

- ul. Rynek

- ul. Rzemieślnicza (odcinek od ul. Kirkora)

KOBYLNICA:

- ul. Dworcowa (odcinek od ul. Swarzędzkiej do ul. Szkolnej + pętla autobusowa i parkingi)

Standard II (sieć strategiczna) - drogi i ulice, którymi odbywa się ruch komunikacji autobusowej, na terenie utwardzonych przystanków autobusowych oraz na terenie dróg osiedlowych; obejmuje on:

 • posypywanie profilaktyczne przed wystąpieniem zjawiska śliskości zimowej;
 • w przypadku wystąpienia nagłego bądź niespodziewanego zjawiska, przystąpienie do akcji odśnieżania i usuwania śliskości zimowej winno mieć miejsce w czasie do 30 minut odmomentu wydania polecenia telefonicznego przez Zamawiającego bądź jednostki przezniego upoważnionej;
 • nie dopuszcza się występowania zasp śnieżnych oraz zajeżdżonej warstwy śniegu również podczas opadów.

KOBYLNICA:

- ul. Szkolna (od skrzyżowania z ul.  Poznańska do przejazdu kolejowego)

- ul. Wiatrakowa (od skrzyżowania z ul. Poznańską do torów kolejowych)

Standard III (sieć podstawowa) - pozostałe drogi i ulice gminne (wymienione w załączniku nr 1) o nawierzchni bitumicznej lub z kostki brukowej (w tym również drogi wewnątrz poszczególnych osiedli), obejmuje on:

 • posypywanie profilaktyczne przed wystąpieniem zjawiska śliskości zimowej
 • w przypadku wystąpienia nagłego bądź niespodziewanego zjawiska, przystąpienie do akcji odśnieżania i usuwania śliskości zimowej winno mieć miejsce w czasie do 60 minut odmomentu wydania polecenia telefonicznego przez Zamawiającego bądź jednostki przezniego upoważnionej
 • podczas opadu może wystąpić warstwa zajeżdżonego śniegu, nieutrudniająca ruchu

Standard IV (sieć lokalna) - pozostałe drogi i ulice gminne (wymienione w załączniku nr 1)o nawierzchni nieutwardzonej, utwardzonej gruzobetonem bądź kruszywem kamiennym, obejmuje on:

 • w przypadku wystąpienia nagłego bądź niespodziewanego zjawiska, przystąpienie do akcji odśnieżania i usuwania śliskości zimowej (odpłużenie i uszorstnienie piaskiem) winno mieć miejsce w czasie do 120 minut odmomentu wydania polecenia telefonicznego przez Zamawiającego bądź jednostki przezniego upoważnionej
 • podczas opadu może wystąpić warstwa zajeżdżonego śniegu, nieutrudniająca ruchu.

Mieszkańcom przypominamy, iż obowiązek odśnieżania i zabezpieczania chodników należy do właściciela nieruchomości, do której przylega chodnik. Śnieg zalegający na chodnikach winien być gromadzony na chodniku wzdłuż krawędzi jezdni. Prosimy nie składować śniegu na jezdni – skutkuje to zaistnieniem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym sankcjonowanym ponadto mandatem ze strony Straży Miejskie.

Pamiętajmy, także o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów ciąży obowiązek monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach lub tym podobnych elementach budynków, mających znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania.

Wiadomośc podana za stroną UMiG swarzędz

Szanowni mieszkańcy, bardzo proszę o zapoznanie się z OBWIESZCZENIEM o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu planu zagospodarowania przestrzennego "Dolina Cybiny i okolice" obręb Uzarzewo, Kobylnica, Uzarzewo-Katarzynki.
Sołtys Kobylnicy
 

Kobylnica - zmiana organizacji ruchu

18.08.23

W związku z realizacją inwestycji pn. "Rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 194 z drogą powiatową nr 2407P w m. Kobylnica" (skrzyżowanie ul. Poznańska ul. Swarzędzka i ul. Dąbrówki), której Inwestorem jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu uprzejmie informujemy, że w dniu 21.08.2023 r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Schemat organizacji TUTAJ

Informujemy, że prace będą wykonywane poza pasem jezdni, w poboczu.

Planowany termin zakończenia inwestycji to II kwartał 2024 r.

Prosimy o zachowanie ostrożności na drodze.

Wiadomośc podana za stroną UMiG Swarzędz

Zapraszam mieszkańców na zebranie wiejskie. Proszę również o przesyłanie propozycji zadań do realizacji z funduszu sołeckiego na 2024 rok  wraz z wyceną i miejscem realizacji zadania na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                                                                                                                                              Szczegóły na plakacie poniżej.

Sołtys Kobylnicy

Kolejna Akcja Lato za nami. Dzieci na samym początku wykonały sobie „ bransoletki przyjaźni”, które symbolizowały jedna wielką rodzinę. Ogółem w Akcji Lato 2023 uczestniczyło 46 dzieci pod opieką 2 instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego z Ośrodka ZHP Kobylnica. Bogato przygotowany program przez instruktorów sprawił, że dzieci się nie nudziły i przeżyły fajną przygodę. W programie były między innymi zajęcia na pływalni Wodny Raj w Swarzędzu, Muzeum rogala w Poznaniu, gdzie dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać Rogale Marcińskie, zapoznać się z historia ich powstawania oraz zdobyły dyplom czeladnika. Odwiedziły muzeum w Uzarzewie oraz uczestniczyły w warsztatach „Zabawa w chowanego, czyli zwierzęcy kamuflaż”. Były w muzeum Archeologicznym w Poznaniu, gdzie zapoznały ze śmiercią i życiem w starożytnym Egipcie oraz powstaniem Państwa Polskiego. W kinie Malta obejrzały film z nowymi przygodami Lesi, a w Maxi Fun mogły wyładować całą swoją energię na różnych przeszkodach. Ponadto dzieci uczestniczyły w dwóch wycieczkach, do Deli Parku w Trzebawiu oraz do Zaurolandi w Rogowie. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie niepowtarzalne koszulki odbarwiając je zabrały jako pamiątkę z Akcji Lato.

Sołtys Kobylnicy

Szanowni mieszkańcy Kobylnicy w dniu dzisiejszym otrzymałam wiadomość dotyczącą budowy ronda w Kobylnicy. Bardzo proszę o dokładne przeczytanie tej informacji oraz zapoznanie się z mapką sytuacyjną.
Sołtys Kobylnicy
 

Szanowni mieszkańcy, przekazuje Państwu odpowiedź dotyczącą organizacji ruchu w Kobylnicy na czas zamknięcia przejazdu kolejowego w ulicy Swarzędzkiej podczas budowy tunelu pod torami.

Sołtys Kobylnicy.

Szanowni mieszkańcy,

w związku z objazdami spowodowanymi budową tunelu w Kobylnicy proszę o zapoznanie się z moimi i Burmistrza interwencjami w sprawie ustawienia tymczasowych świateł na skrzyżowaniu ulicy Szkolnej i Poznańskiej oraz ustawienia znaków zakazu postoju i parkowania w ulicy Szkolnej. Ponadto wnioskowałam również do Pana Burmistrza o udostępnienie parkingu przy przedszkolu, tak aby ułatwić rodzicom odprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola.

Sołtys Kobylnicy

UWAGA – zmiana organizacji ruchu w Kobylnicy!

03.08.23

W związku z budową wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy wykonawca zadania - firma Strabag Sp. z o.o. - informuje, że z dniem 04.08.2023 r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu zgodnie z załączonym schematem. Ruch pojazdów kołowych na drugą stronę przejazdu będzie poprowadzony objazdem przez ulicę Polną i Krótką do ulicy Dworcowej i dalej przez przejazd kolejowy w ciągu ulicy Szkolnej. Ruch pieszy zostanie utrzymany przez zamknięty przejazd kolejowy w ciągu ul. Swarzędzkiej.

Kierowców i pieszych uprasza się o stosowanie do obowiązującego oznakowania i zachowanie szczególnej ostrożności.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od piątku, 4 sierpnia, w związku z zamknięciem dla ruchu kołowego przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, zmianie ulegną trasy linii autobusowych przejeżdżających przez Kobylnicę.

Objazd wyznaczony został ulicami Polną, Krótką, Dworcową i Szkolną. W rejonie dworca PKP w Kobylnicy zostanie ustawiony przystanek Kobylnica /Stacja w stronę Poznania (400 i 412)/Uzarzewa (492)/Karłowic (493).

Organizacja komunikacji autobusowej na liniach 492/493 dla kursów do/z Kobylnicy pozostanie na dotychczasowych zasadach, jednak kursy na trasie Uzarzewo - Swarzędz będą prowadzone bezpośrednio ul. Szkolną z ominięciem przystanków przy Szkole.

Na liniach 400, 412 i 493 wydłużeniu ulegnie czas przejazdu i zmieni się rozkład jazdy.

Przystankowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie i w aplikacji jakdojade.pl

Książkowy rozkład jazdy można pobrać TUTAJ

Przepraszamy za powstałe utrudnienia.

wiadomość podana za stroną UMiG Swarzędz