10.02.20

Za 3 lata koniec korków w Kobylnicy! 10 lutego 2020 podpisana została umowa na dofinansowanie przez PKP PLK budowy tunelu pod przejazdem kolejowym. Inwestycja będzie kosztowała ok. 40 mln zł (z drogami dojazdowymi i rondem), a kosztami podzielą się PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Powiat Poznański, Gmina Swarzędz i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami - 70-metrowy tunel pod torami. Zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną - rondo. Takie są założenia budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w Kobylnicy. Inwestycja będzie kosztować około 40 mln zł. Właśnie podpisana została umowa na dofinansowanie budowy tunelu przez PKP PLK. Dofinansowanie otrzyma powiat poznański, który poprzez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu będzie realizował inwestycję w Kobylnicy.

Tunel w Kobylnicy, to jeden z wielu obiektów, które powstają w ramach projektu z Krajowego Programu Kolejowego. Inwestycje te, z wykorzystaniem środków unijnych, stworzą bezpieczniejszy i sprawniejszy system komunikacji - mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP PLK.

Jak podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański zadanie to znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowników skrzyżowania drogi powiatowej z trasą kolejową. - Uwzględni potrzeby zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pieszych. Wpłynie też na czas przejazdu w kierunku Poznania, Swarzędza oraz Pobiedzisk - wyjaśnia Jan Grabkowski.

Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów. Są to głównie samochody osobowe, którymi mieszkańcy aglomeracji dojeżdżają do pracy w Poznaniu i Swarzędzu. Duże natężenie ruchu jest również na trasie kolejowej Poznań - Gniezno. Jeżdżą tędy pociągi pasażerskie i towarowe. To sprawia, że rogatki często są zamknięte. A wtedy korkuje się nie tylko ulica Swarzędzka w Kobylnicy, ale również droga wojewódzka z Poznania w kierunku Pobiedzisk. Dzieje się tak, gdy korek kończy się w obrębie skrzyżowania i czekające samochody blokują przejazd pozostałym pojazdom.

- Koszt budowy samego tunelu szacowany jest na ponad 20 mln zł. Ale na tym nie koniec. Aby sprawnie funkcjonował, przebudowane muszą zostać również okoliczne drogi, w tym skrzyżowanie ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką nr 194. Zgodnie z opracowaną koncepcją, powstanie tam rondo. Szacuje się, że inwestycja pochłonie łącznie około 40 mln zł. Sfinansować mają ją powiat poznański, samorząd województwa, gmina Swarzędz oraz PKP PLK - wyjaśnia starosta. -Zgodnie z podpisaną właśnie umową PKP PLK dołoży do budowy tunelu 20,5 mln zł.

Ale jak zaznacza starosta poznański, to nie jedyna tego typu inwestycja w regionie, która poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców, pieszych czy podróżujących koleją. - Wspólnie z gminą Komorniki i Poznaniem realizujemy węzeł Grunwaldzka w Plewiskach, trwa też budowa tunelu w Kostrzynie, gdzie powiat dołożył 9 milionów złotych. Łącznie koszty tych zadań, które prowadzimy wspólnie z samorządami i przy wsparciu unijnym szacujemy na 150 milionów złotych. Udział PKP to 35 milionów złotych - wylicza Jan Grabkowski.

Teraz Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosi przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj". Pierwsze samochody powinny pojechać nowym tunelem oraz przebudowanymi drogami w 2023 roku.

Dzięki dzisiejszej umowie śmiało już patrzymy na kolejne zadania w naszej gminie. Następny w kolejności będzie przejazd w Paczkowie - mówi Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza. ­­ - Będąc jedną z największych gmin, z 50 tysiącami mieszkańców musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. A takie wielostronne porozumienia dają szansę na szybsze realizacje wielu zadań.

* * *

Przypomnijmy, że pierwsza prawdziwie dobra wiadomość nadeszła na początku sierpnia. PKP PLK poinformowały wówczas, iż inwestycja w Kobylnicy została przeniesiona na listę podstawową kolejowego programu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - etap III", co oznaczało możliwość przystąpienia do realizacji. Kolej zoferowała finansowy udział w wysokości prawie 19 mln złotych. Przy całkowitym koszcie szacowanym na ok. 40 mln zł sprawia to, że inwestycja będzie mogła być wykonana - przy połączonym wysiłku budżetów Powiatu Poznańskiego i Gminy Swarzędz. We wrześniu Rada Miejska w Swarzędzu podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Poznańskiemu w formie dotacji celowej w kwocie 11,05 mln zł. Na mocy tej uchwały 20 grudnia burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek zawarł  z Powiatem Poznańskim umowę określającą, iż Gmina Swarzędz przekaże na ten cel 2,5 mln zł w 2021 r., 5,55 mln zł w 2022 r. oraz 3 mln zł w roku 2023.

Wiadomiść podana za stroną UMiG Swarzędz